Dzień Czystego Powietrza był kilka dni temu.Z tego właśnie powodu należałoby nabrać kilka refleksji nawiązujących do sporego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu w istocie o smogu, który może być dla większości społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne toksyny, którymi oddychamy niestety codziennie, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. Bez dwóch zdań warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Trzeba przede wszystkim mieć pojęcie, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił również problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Połowę smogu w naszym kraju generujemy sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniweczymy kotłów zanieczyszczających powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki oświadczył, że uskuteczniana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, że kłopot ze smogiem a także z koronawirusem możemy ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 dała o sobie znać w obszarach o silnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


Jeśli chodzi o smog bezspornie trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa destrukcyjnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych kwestii jest niepojęcie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz